Pri Tourettovem sindromu gre za nevrološko motnjo, za katero so značilni nehoteni gibi, geste, vokalizacije, kot so na primer smrkanje ali kašljanje, pa tudi neprimerne, vulgarne besede, kletvice, neprimerni izrazi ali fraze. Odkril ga je francoski nevrolog Gilles de la Tourette. Gre za motnjo, ki se kar trikrat pogosteje pojavlja pri dečkih, kot pri deklicah. S tiki se običajno pokaže že v otroštvu, nekje do desetega leta starosti. Tourettov sindrom ima približno 2000 Slovencev.
Pomembno je, da ločimo kdaj gre samo za tike in kdaj za Tourettov sindrom, saj ima veliko ljudi samo tike, ki pa s časom izzvenijo. O Tourettovem sindromu govorimo šele takrat, ko gre pri posamezniku za skupen pojav telesnih, vokalnih tikov in koprolalij. Posamezniki pri tem doživljajo tako psihične, kot tudi fizične bolečine, ki jih povzročajo vsakodnevni tiki.
Simptomi:
- nehoteni gibi, trzljaji
- mežikanje,
- glasovi,
- lajanje,
- kruljenje,
- kletvice, zmerljivke,
- nespodobno govorjenje.
Ljudje s Tourettovim sindromom so pogosto žrtve stigmatizacije, posmehovanja in zaničevanja s strani okolice, zato se lahko pojavita čustvena stiska in posledično depresija. Pomemben je pogovor z osebo in njeno okolico, saj le na takšen način pride do razumevanja in zmanjšanja socialne stigmatizacije.