23. septembra smo praznovali mednarodni dan znakovnih jezikov, 14. novembra pa v Sloveniji obeležujemo tudi dan slovenskega znakovnega jezika. Uporabnikov slovenskega znakovnega jezika je približno 1500.
Vsaka država ima svoj specifičen znakovni jezik. To je posebna vrsta sporazumevanja, pri kateri uporabljamo roke, obrazno mimiko in telo. Ta jezik je za gluhe jezik sporazumevanja, v njem pa se lahko izražajo. Znakovni jezik nima enake slovnice kot govorni jezik, saj je od neodvisen od govornega in se razvija znotraj skupnosti gluhih, ki postopamo razvijajo specifične kretnje (npr. otroške, družinske, šolske). Ena kretnja v znakovnem jeziku ima lahko tudi več pomenov, zanimivo pa je tudi, da ima vsaka gluha oseba unikatno kretnjo za svoje lastno ime.
Na spodnji povezavi si lahko pogledate posnetek pesmi Dan ljubezni v znakovnem jeziku:
Na Osnovni šoli Milke Šobar – Nataše se zavezujemo, da bomo omogočali dostopnost našega osrednjega spletišča v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij vsem uporabnikom.
Izjava o dostopnosti
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletišče www.osmsn.si. Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:
navigacija s tipkovnico (prilagoditev za uporabnike, ki ne morejo uporabljati miške),
ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem),
predvidljivo delovanje spletišča,
omogočeno je opremljanje slik z nadomestnim besedilom,
omogočena je uporaba različnih ravni naslovov.
Stopnja skladnosti
Spletišče www.osmsn.si je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.
Nedostopna vsebina
Dostopnost spletišča www.osmsn.si nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij. Primeri takih vsebin so:
skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa,
različne kompleksne tabele ali organigrami s podatki
Priprava izjave o dostopnosti
Ta izjava je bila pripravljena 18. 4. 2023 na podlagi samoocene.
Povratne in kontaktne informacije
Kljub našim prizadevanjem za čim večjo dostopnost vsebin našega spletišča, lahko zaradi nenehnih posodobitev vsebin obiskovalci pri brskanju po spletišču www.osmsn.si občasno naletijo na težave z dostopnostjo. Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po navadni ali elektronski pošti na naslov . Odgovor oziroma dokument z vsebino v dostopni obliki boste prejeli v roku osmih dni od prejema obvestila oziroma prošnje. Če v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bomo sporočili, kdaj bo odgovor podan in razloge za zakasnitev odgovora. V primeru nezadovoljivih odgovorov na katero koli obvestilo ali zahtevo, poslano v skladu z 8. členom Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko oddate opis in povezavo na nedostopno vsebino spletišča inšpektorju na Upravi RS za informacijsko varnost. Izvršilni organ za morebitne postopke je: Ministrstvo Republike Slovenije za informacijsko varnost Tržaška cesta 21 1000 Ljubljana