Romi so ljudstvo, ki se je v zgodovini veliko selilo, na slovenskih tleh pa živijo že približno 500 let. Leta 1971 so v Londonu na prvem svetovnem romskem kongresu za predstavnike ljudstva določili ime Rom, kar pomeni človek, 8. april pa so izbrali za svetovni dan Romov.
V Sloveniji danes živi že več kot 10.000 Romov, ki so naseljeni na različnih predelih Slovenije, tudi v Beli krajini. Zanje je značilna svojevrstna kultura in navade, romska glasba ter jezik z veliko narečji. Romska kultura je del slovenske kulture, zato je prav, da jo poznamo. Ob dnevu Romov smo učenci spoznavali romske besede in si izdelali romsko-slovenski slovarček, poslušali smo romsko glasbo ter risali romsko zastavo. Na njej je upodobljeno kolo, ki predstavlja selitve oz. življenjsko pot. Ob tem smo uživali in se naučili nekaj novih stvari o romski kulturi.
Na spodnji povezavi si lahko ogledate dokumentarni film, ki prikazuje način življenja Romov, začutite pa lahko tudi šolski utrip in način dela z romskimi učenci.
Na Osnovni šoli Milke Šobar – Nataše se zavezujemo, da bomo omogočali dostopnost našega osrednjega spletišča v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij vsem uporabnikom.
Izjava o dostopnosti
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletišče www.osmsn.si. Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:
navigacija s tipkovnico (prilagoditev za uporabnike, ki ne morejo uporabljati miške),
ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem),
predvidljivo delovanje spletišča,
omogočeno je opremljanje slik z nadomestnim besedilom,
omogočena je uporaba različnih ravni naslovov.
Stopnja skladnosti
Spletišče www.osmsn.si je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.
Nedostopna vsebina
Dostopnost spletišča www.osmsn.si nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij. Primeri takih vsebin so:
skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa,
različne kompleksne tabele ali organigrami s podatki
Priprava izjave o dostopnosti
Ta izjava je bila pripravljena 18. 4. 2023 na podlagi samoocene.
Povratne in kontaktne informacije
Kljub našim prizadevanjem za čim večjo dostopnost vsebin našega spletišča, lahko zaradi nenehnih posodobitev vsebin obiskovalci pri brskanju po spletišču www.osmsn.si občasno naletijo na težave z dostopnostjo. Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po navadni ali elektronski pošti na naslov . Odgovor oziroma dokument z vsebino v dostopni obliki boste prejeli v roku osmih dni od prejema obvestila oziroma prošnje. Če v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bomo sporočili, kdaj bo odgovor podan in razloge za zakasnitev odgovora. V primeru nezadovoljivih odgovorov na katero koli obvestilo ali zahtevo, poslano v skladu z 8. členom Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko oddate opis in povezavo na nedostopno vsebino spletišča inšpektorju na Upravi RS za informacijsko varnost. Izvršilni organ za morebitne postopke je: Ministrstvo Republike Slovenije za informacijsko varnost Tržaška cesta 21 1000 Ljubljana