Generalna skupščina Združenih narodov je 20. novembra 1959 sprejela Deklaracijo o otrokovih pravicah in leta 1989 Konvencijo o otrokovih pravicah. S sprejetjem Konvencije o otrokovih pravicah so Združeni narodi v svet poslali pomembno sporočilo – da so otroci osebnosti z vsemi pravicami človeka, ki pa potrebujejo posebno skrb in zaščito. Konvencija opredeljuje štiri glavna načela: načelo nediskriminacije, načelo otrokove koristi, pravica do življenja, preživetja in razvoja ter pravica otroka do svobodnega izražanja mnenj v vseh zadevah v zvezi z njim.
Konvencija predstavlja enega največjih zgodovinskih mejnikov v prizadevanjih, da bi ustvarili svet po meri otrok. Kot zavezujoča pogodba mednarodnega prava uzakonja načela, za katera so se članice Združenih narodov strinjale, da so univerzalna – za vse otroke, v vseh državah in kulturah, ob vseh časih in brez izjem. Z ratifikacijo konvencije so se vse države, tudi Slovenija, zavezale, da bodo ščitile in zagotavljale otrokove pravice ter sprejemale in izvajale politike, ki bodo vedno upoštevale največjo korist otrok. V Sloveniji dan otroka obeležujemo 3. oktobra.
Na Osnovni šoli Milke Šobar – Nataše se zavezujemo, da bomo omogočali dostopnost našega osrednjega spletišča v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij vsem uporabnikom.
Izjava o dostopnosti
Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletišče www.osmsn.si. Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:
navigacija s tipkovnico (prilagoditev za uporabnike, ki ne morejo uporabljati miške),
ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem),
predvidljivo delovanje spletišča,
omogočeno je opremljanje slik z nadomestnim besedilom,
omogočena je uporaba različnih ravni naslovov.
Stopnja skladnosti
Spletišče www.osmsn.si je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.
Nedostopna vsebina
Dostopnost spletišča www.osmsn.si nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij. Primeri takih vsebin so:
skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa,
različne kompleksne tabele ali organigrami s podatki
Priprava izjave o dostopnosti
Ta izjava je bila pripravljena 18. 4. 2023 na podlagi samoocene.
Povratne in kontaktne informacije
Kljub našim prizadevanjem za čim večjo dostopnost vsebin našega spletišča, lahko zaradi nenehnih posodobitev vsebin obiskovalci pri brskanju po spletišču www.osmsn.si občasno naletijo na težave z dostopnostjo. Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po navadni ali elektronski pošti na naslov . Odgovor oziroma dokument z vsebino v dostopni obliki boste prejeli v roku osmih dni od prejema obvestila oziroma prošnje. Če v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bomo sporočili, kdaj bo odgovor podan in razloge za zakasnitev odgovora. V primeru nezadovoljivih odgovorov na katero koli obvestilo ali zahtevo, poslano v skladu z 8. členom Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko oddate opis in povezavo na nedostopno vsebino spletišča inšpektorju na Upravi RS za informacijsko varnost. Izvršilni organ za morebitne postopke je: Ministrstvo Republike Slovenije za informacijsko varnost Tržaška cesta 21 1000 Ljubljana